O tym jak inwestować w złoto

lipiec 25, 2015
/ / /

Metale szlachetne są wymienną walutą znaną od setek lat, nie poddaje się procedurze dewaluacji, bo jest niewielka ilość takiego minerału i nie można go rozmnożyć w jakąś niezwykłą metodą. Nie ważne, czy w przyszłości posiadanie metalu szlachetnego będzie zgodne z prawem, to tego typu rodzaj pieniądza warto posiadać. Przy czym nie należy ładować wszelkich swoich środków w metale szlachetne!

Należy się zastanowić, czy kupować złoto a może srebro? To zależy od objętości Twojego portfela, jeżeli mówimy o niedużych kwotach (do 10000 złotych), to raczej srebro, obszerniejsze nabycia metali inwestycyjnych można zdywersyfikować na srebro i złoto.

Złoto i srebro lokacyjne nie ma żadnego związku z biżuterią (obrączki są tak zwanym złomem metali szlachetnych posiadający prawdziwą wartość dopiero po przetopieniu). Rynkowa cena złota (tzw. cena SPOT) jest wartością niestałą w przedziale czasowym i w bieżących czasach przedstawiana bywa w dolarach.

Kupować należy monety oczywiście bulionowe o możliwie dużej rozpoznawalności w światowej skali, więc nie żadne okazjonalne pamiątki po Papieżu Polaku. Do selekcji jest kilka monet bulionowych o światowym zasięgu, na przykład: Kurgerrand. Powinniśmy unikać wszystkiego co z Chin, tam dużo łatwiej o podróbki.

Złote monety bulionowe Maple Leaf

Złote monety bulionowe Maple Leaf

Ważnych jest trochę cech, jeśli już wytypowaliśmy konkretny rodzaj sztabki. Opinie w sieci na temat handlarza, ponadto czy przesyłka jest typu krótkoterminowa czy długoterminowa. Za natychmiastową należy uznać do 5 dni roboczych – oczywiste jest, że towar powinien znajdować się na magazynie w dniu kupna.

Trzeba brać pod rozwagę, że jest szansa spotkania podróbek, stąd nie cena powinna być kluczowa przy nabyciu. Jedynie renoma sprzedawcy, dobra opinia o samego towaru. Zakłada się, iż im mniejsza sztabka, tym trudniej ją podrobić (w duże sztabki potrafią oszuści w środek wpakować pręty wolframu o podobnym ciężarze właściwym do złota). Dlatego nie powinno się przekraczać wagi jednej uncji. Dużo trudniej sfałszować bilon niż sztabkę.

W jaki sposób podzielić na części swój majątek finansowy? W pierwszym kroku zdecydować, jaka część ma zostać zamrożona na długi czas, pozostałą kwotę należałoby inwestować w różny sposób (obligacje). Następnie powinno się podzielić portfel przeznaczony na metale szlachetne w ustalonych częściach. W ramach podziału mniejszy procent należy ulokować w srebrne monety 1oz, w tej sytuacji sugerowane są monety oznaczone jako: American Eagle.

site by bcz